Laos

Stille og roligt fremad!

Etapen: Ban Khoun Kham (Ban Na Hin) – Lak Sao (Lak Xao), 58km

Højdekurve:

Jeg tog det stille og roligt i dag og det blev kun til 58km. Men der var da et bjerg der skulle bestiges og en del bakker på vejen, så jeg er ikke helt utilfreds med min præstation 🙂

Jeg kom igennem en by, Tha Bak, som er semi-kendt for sine ‘Bomb Boats’ (billede). Det er både der er lavet af brændstof tanke der blev droppet fra jagerfly under Vietnam krigen; et sjovt stykke historie.

Jeg er i gang med en tur som bare bliver kaldt ‘The Loop’. Den tager mig på en mindre omvej gennem hvad der skulle være rigtigt flot landskab, og det har det også været indtil videre.
Desværre er det sådan at hvis man vil se det flotte landskab, så skal man på de mindre gode veje og det skal jeg også på ‘The Loop’.

I morgen starter det sjove hvor jeg skal køre 50km sydpå på grusvej, og da jeg ikke rigtig kender standen af vejen, satser jeg ikke på at nå mere end de 50km. Lige pt. er mine erfaringer med grusveje ikke gode; det har indtil videre kostet mig 2 egere!!

Lak Sao, som jeg er i nu, er ikke der turisterne flokkes, og med god grund: Der er absolut intet at se! Men jeg har fået mig et godt billigt hotelværelse og der er internet i byen, så jeg er egentligt rigtigt godt tilfreds her!
Jeg er stødt på én anden turist i byen: Ato (han sagde det skulle udtales som R2D2; altså kun R2-delen) fra Finland.

Lak Sao er meget tæt på den Vietnamesiske grænse og der er mange vietnamesere herovre. Jeg er bange for at jeg fik første smag af Vietnam her i dag: En ældre kvinde ville sælge mig mandariner, jeg viftede med hovedet og sagde ‘no’; det får samtlige lao sælgere til at stoppe (jeg er aldrig blevet det mindste generet før). Men denne gamle dame blev ved med at følge efter mig, og hun næsten råbte efter mig. Hvad hun råbte ved jeg ikke, men for mig lød det som noget nordvietnameserne sagde i ‘Deer Hunter’, så jeg skyndte mig at smutte ind i mit hotel igen 😉

Det sjove er, at efter at have været et så afslappet sted som Laos i så lang tid (1.5måned), så bliver man næsten bange for de aggressive sælgere som findes så mange steder (men ikke lige Laos, Thailand, Burma eller Malaysia). Jeg håber ikke mandarin damen er karakteristisk for vietnameserne, da jeg håber at komme til Vietnam engang!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>