Waitomo Caves
Jeg havde én ting på planen i dag, og det var at se de eller de berømte glow-worms (lysende orm). Jeg troede egentligt at der var en hule med gratis adgang med lysende orm i (nogle tyskere fortalte om den), men det viste sig at være Piripiri Cave som jeg allerede har besøgt (og der var ingen orm i; i hvert fald ikke de lysende af slagsen :|)
Jeg flåede mig og købte en billet til ’Glow-worm Cave’ som vist er den med flest lysende orm i. 46$ (~184DKR) ville de have for de 45 minutter rundturen tager!
Jeg synes faktisk at det var pengene værd, selv om jeg var MEGET skeptisk før turen.
Resten af dagen (altså minus de 45min turen tog) kedede jeg mig bravt. Der er intet at lave her i byen. Selv hut-tubben her på camping pladsen er for varm til at være i, i mere end 5 minutter. Men jeg fik da lavet planer for den nærmeste fremtid.
Jeg er efterhånden kommet til den erkendelse at 3 mdr. på cykel i NZ er for lidt, og jeg tror jeg vil prøve at få 1 mdr. mere. Men det kræver at 1: returbilletten kan laves om og 2: at jeg kan få forlænget visummet. Jeg tror jeg venter indtil Wellington, det er hovedstaden i NZ, så der må de have gode muligheder for sådan noget….
’Glow-worm Cave’: er en drypstenshule, med stalaktitter (hænger fra loft) og stalagmitter (vokser fra gulv/jord), og hulen er i sig selv ret flot. Men det folk kommer efter, er selvfølgelig de lysende orm.
Ormene er faktisk larver af insektet ’fungus gnat’ (engelsk navn, de findes kun i NZ og på Tasmanien). De er larver i 6-9 mdr. og det er i denne tid de lyser. Efter larvetiden forpupper de sig og kommer ud som fuldvoksne insekter.
Disse fuldvoksne insekter har ingen mund, og kan derfor ikke indtage føde. De lever derfor kun i 2-3 dage, og de få dage bruger de til at parre sig og lægge æg.
Larverne hænger i små hængekøjer, fra loftet i hulen, og hver har 20-40 stykker 15cm lange ’fiskesnører’ (som et edderkoppespind) hængende under køjen. Når der så fanges et insekt på en snøre, kan de fiske den op og spise den.
De lyser for at lokke insekter til.
Leave a Reply