Etapen: Flokalundur – Dynjandi, 32km
Andrew og jeg tog en times tid i den varme pool til morgen, der var en amerikansk turist i kilden, ellers var den tom. Det var også dejligt i dag 🙂
Jeg vidste der var to stigninger til 500m højde på etapen i dag, så jeg havde ikke travlt med at komme afsted (selvom der er sol i dag igen). Jeg tog en tur i receptionen ved campingpladsen og var lidt på nettet, og nussede ellers lidt rundt før strabadserne.
Til sidst blev jeg nødt til at komme op i sadlen igen. Dagens etape er ren grusvej, der var modvind og det var i bjerge. De første rigtige bjerge på turen. Bjerge er hårdt arbejde, men det er også ret så tilfredsstillende at endeligt komme op på toppen af bjerget.
Andrew havde advaret mig om at der var en 12% stigning på første bjerg, men det er først når man er i det, det går op for en hvor stejlt det egentligt er på cykel. Jeg hutlede mig igennem, og blev belønnet med nogen fantastiske udsigter og trætte ben.
Efter de 32km som var dagens etape, ankom jeg til Dynjandi vandfaldet, det er stort og flot. Man må overnatte her een nat (gratis), HVIS man er på cykel eller vandrer, og selvom jeg måske kunne cykle længere, er der en 500m stigning og ~40km til næste campingplads. Området er også så lækkert at jeg skal prøve at overnatte her.
Jeg var den første til at slå telt op klokken 16, men nu er der en knold af en østeuropæer, der har slået telt op lige ved siden af mit telt, og der er ellers en hel hektar at slå teltet op på. Er det sådan noget storby noget, hvor man bare skal bo lige ved siden af hinanden?! – så meget for privatliv…
Intet paradis uden slange, og heller ikke her. Der er nogen små fluer, som er voldsomt irriterende. Jeg kalder dem kamikaze fluer, da de cirkler roligt rundt om ens hoved, for lige pludseligt af hamre afsted efter ens øjne, næse, ører eller mund. Jeg har kun truffet dem her i Vestfjordene, og vil gerne slippe for dem igen hurtigst muligt – ellers må jeg have et myggenet til hovedet. Hvis det blæser kan de dog ikke finde een.
Leave a Reply