Etapen: Olafsvik
Efter tre dage på cykel trængte jeg til en fridag, og da det her er en ret OK campingplads, passede det jo som fod i hose.
Jeg tog afsked med tyskerne Johanna og Peter, 2 gange endda – deres hvalsafari blev aflyst pga. blæst og de kom tilbage til campingpladsen. De er nu taget videre med rygvind (håber den vindretning holder til i morgen).
Hver lille by heroppe har en swimmingpool og et varmt bassin udenfor, således også her. Jeg tog derned og betalte 45DKK for entre. Der var en 18-20m pool indenfor og 3 små bassiner udendørs; én til børn, én med 38-40gr. vand og en med 40-42gr. vand. Der var for fyldt i den store pool, så jeg brugte 45min i de små bassiner (lækkert).
Jeg købte et par øl på vejen hjem. Spiritus og øl, har islændingene et forhold til som nordmændene. Man kan købe øl med 2,25% alk. I butikker til 6DKK for ½L. Meget rimeligt. Men hvis man skal have stærkere øl, vin eller spiritus, foregår det i vinmonopolets butikker. Priserne her er noget dyrere. Den billigste 3L dunk med vin koster 5000ISK = 320DKK (for noget der ville koste 90DKK i DK). En alm ½L øl koster 24DKK. Alt andet lige kan der ikke være mange alkoholikere heroppe, og hvis der endelig er én har vedkommende en stor blære eller mange penge.
De brygger selv 😉 I rå mængder. Og der er procenten tæt på … meget stærk :))
Kirsten: Hah! jeg tænkte det nok. Islændingene virker ikke som om de er de første til at gå hjem fra en fest…